Przejdź do treści

Dlaczego każdy powinien poznać pilates?

  • przez
pilates

Aby zrozumieć sukces pilatesu, musimy najpierw zrozumieć, od czego to wszystko się zaczęło. Nazwę tej dyscypliny, rozpowszechnionej obecnie na całym świecie, zawdzięczamy Josephowi Hubertusowi Pilatesowi.

pilates

Jak to często bywa, to właśnie z powodu własnych problemów i chęci ich rozwiązania narodziła się potrzeba do studiowania ludzkiego ciała i pokonywania jego granic. Jako dziecko Joseph cierpiał na krzywicę, astmę i gorączkę reumatyczną, ale dzięki lekarzowi rodzinnemu, który przekazał mu podręcznik anatomii, odkrył filozofię Greków i starożytnego Rzymu, którzy dążyli do zjednoczenia ciała i umysłu poprzez poszukiwanie lepszej równowagi między właśnie tymi sferami.

Mens sana in corpore sano, cytując słynną łacińską sentencje, zdrowy umysł w zdrowym ciele;

Werset, zaczerpnięty z Satyry Giovenale, przypomina nam, że praca nad umysłem i ciałem oznacza dążenie do głębszego dobrobytu, tak jak to, które można znaleźć w ćwiczeniach Pilatesa i zgodnie z myślą Josepha Pilatesa, który stwierdził:

„Ciało wolne od napięcia nerwowego i zmęczenia jest idealnym schronieniem, które natura oferuje jako zakwaterowanie dla dobrze zbalansowanego umysłu, w pełni zdolnego do skutecznego rozwiązania wszystkich złożonych problemów współczesnego życia”.

Aby podążać za tymi naukami, będziesz musiał „słuchać” swojego ciała poprzez koncentrację, rozumieć swoje fizyczne ograniczenia dzięki kontroli ruchów i próbować je przezwyciężyć z precyzją wykonania.

Czym tak naprawdę jest Pilates?

Metoda Pilates, mająca na celu harmonijne wykorzystanie każdej części ciała i odciążenie kręgosłupa, opiera się na sześciu prostych zasadach:

  • równowaga,
  • oddech,
  • płynność,
  • koncentracja,
  • kontrola,
  • precyzja.

„Wszystko przechodzi przez centrum” – brzuch (a dokładnie mięsień poprzeczny brzucha) jest punktem, w którym wytwarza się siłę niezbędną do wykonania każdego ćwiczenia, unikając nadmiernego wysiłku w innych już wystarczająco zestresowanych obszarach ciała (szyja, ramiona, mięśnie pleców).

Podobnie jak Frederick Alexander, twórca doskonałego treningu posturalnego, a później Moshe Feldenkrais z jego ścieżką wiedzy poprzez ruch, również Pilates rozwijał swoje badania nad ciałem i jego potencjałem, zaczynając od skupienia się na defektach swojego ciała oraz osób, które mają ograniczone możliwości ruchowe, np. przykute do szpitalnych łóżek. Następnie rozwinął swoją technikę i przez całe swoje życie doskonalił ją podczas pracy chociażby z tancerzami i sportowcami, którzy potrzebowali pomocy.

Czym  jest Powerhouse?

Termin ten oznacza środkową wstęgę mięśniową: obejmuje ona mięśnie brzucha, ale także obszar lędźwiowy, od bioder do dolnej granicy żeber.

Wyobraź sobie, że pociągnięcie pępka w kierunku kręgosłupa to pierwsze ćwiczenie, którego nauczysz się podczas sesji pilatesowej, niezbędne do aktywacji Powerhouse, poprawy postawy i złagodzenia bólu pleców.

„Jeśli twój kręgosłup jest nieelastyczny i sztywny w wieku 30 lat, jesteś stary; jeśli jest całkowicie elastyczny w wieku 60 lat, jesteś młody. Dlatego też lecz swój kręgosłup, utrzymując go w ruchu: ma to fundamentalne znaczenie. Masz tylko jeden kręgosłup: zadbaj o niego” – polecił Joseph Pilates w swoich naukach.

Aby tego dokonać i zadbać o zdrowie kręgosłupa, pierwszym krokiem jest nauczenie się oddychania.

Oddychanie

Oddychanie jest drugim podstawowym elementem, na którym opiera się cały system. W tej technice ruch odbywa się podczas wydechu, sprzyjając w ten sposób płynności oraz aktywując mięsień poprzeczny brzucha.

Prawidłowe oddychanie działa antystresowo i może pomóc w zmniejszeniu przewlekłego bólu i niepokoju, dlatego ten aspekt odgrywa ważną rolę w pilatesie.

Podczas wdechu klatka piersiowa się rozszerza, przepona kurczy, obniża się i spłaszcza, natomiast podczas wydechu przepona odpręża się, a płuca opróżniamy, wypuszczając powietrze.

W pilatesie uczymy się, aby rozpoczynać ćwiczenie od zaczerpnięcia wdechu, a następnie wydychać podczas fazy wysiłku. Dzięki tej technice możliwe jest zaangażowanie do pracy mięśni głębokich, poprawiając problemy związane z bólem pleców i postawą.

Jeśli chodzi o oddychanie, twórca metody Pilatesa wyjaśnia: „Aby prawidłowo oddychać, trzeba wdychać i wydychać całkowicie, zawsze próbując siłą wycisnąć z płuc każdy atom powietrza, tak jak wyciskałbyś każdą kroplę wody z mokrej szmatki.”

Proces ten stymuluje całkowitą wymianę powietrza, pozytywnie wpływając na krążenie, czy dotlenienie tkanek.

Korzyści płynące z pilatesu

Obecnie zauważa się renesans ćwiczeń skupionych na poprawieniu mobilności oraz uwolnieniu od bólu w obrębie kręgosłupa. A pilates to zdecydowanie technika nastawiona na te kwestie. Siedzący tryb życia oraz godziny spędzane w jednej pozycji upośledzają nasze ciało. Odpowiedzią na to jest system ćwiczeń Pilatesa.

Dzięki oddychaniu ćwiczenia nabierają rytmu, doświadczamy równowagi pomiędzy intensywnością wysiłku a fazą relaksu. Powolne i precyzyjne ruchy uczą nowej równowagi i pozwalają na poprawę propriocepcji i uzyskanie harmonii, z korzystnym wpływem na postawę i świadomość.

Stymulowanie elastyczności ciała prowadzi do pozbycia się sztywność i napięcia, odkrywając na nowo płynność, jaką jest harmonia, taniec ciała i umysłu.

Ponieważ prawdziwym wyzwaniem jest stawienie czoła codzienności w sposób bardziej elastyczny: kiedy ciało nas wspiera, odkrywamy również potężniejszą energię na poziomie mentalnym.

Pilates a utrata wagi

Pilates pomaga schudnąć, a płaski brzuch w końcu będzie w Twoim zasięgu. Jest to forma kompletnego treningu, który pomaga utrzymać ciało i umysł w równowadze poprzez precyzyjne i bardzo ukierunkowane ruchy.

Pilates a ciąża

Pilates pomaga przygotować się do porodu zarówno fizycznie jak i psychicznie, poprawiając napięcie i elastyczność mięśni oraz pozwalając przyszłej mamie doświadczyć technik relaksacyjnych, które okażą się przydatne podczas porodu.

Przeciwwskazania

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia swojej przygody z pilatesem, ale dobrze jest podejść do tych ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora, zdolnego ocenić kondycję fizyczną i nauczyć Cię poprawnego wykonywania ćwiczeń.

Na końcu chciałabym z całego serca polecić tę technikę każdej osobie, która podobnie jak ja ma problem z kręgosłupem. Przez wiele lat borykałam się z bólem, dopiero wzmocnienie ciała uwolniło mnie od ciągłego odczuwania dyskomfortu. Pilates stał się moim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *