Przejdź do treści

Trener personalny – chwilowa moda czy niezbędna pomoc?

  • przez
trening pod okiem trenera

trening pod okiem treneraPraktycznie każdy teraz chodzi na siłownię. Częstym dodatkiem do pensji są karty do klubów fitness – oczywiście warto z tego korzystać. Jednak nie każdy się odnajduję w takich miejscach.

Kiedy ostatnio ćwiczyłeś? Większość osób na to pytanie odpowie, że w szkole. Ciało, które przez lata nie miało nic wspólnego ze sportem, ma prawo posiadać  dysfunkcje. Zadyszka na schodach, wiotczejące ramiona podczas dźwigania zakupów czy bóle kręgosłupa od ciągłego siedzenia to norma dla większości ludzi.

Pierwsza wizyta na siłowni

No dobra, postanowiłaś/eś w końcu wybrać się na siłownie. Wiesz jak to będzie? Bez odpowiedniego planu i celu Twoja pierwsza wizyta może się okazać również ostatnią. Dlaczego? Ponieważ codziennie widzę na siłowni osoby, które zawitały tam po raz pierwszy i czują się zagubione.

Prawdopodobnie wejdziesz na salę, rozejrzysz się i stwierdzisz, że wszystkie miejsca są zajęte. Pójdziesz tam, gdzie poczujesz się najbezpieczniej czyli na bieżnie albo orbitrek. Zapewne nie jesteś świadom swojego ciała, więc popełnisz masę błędów, których jeszcze nie odczujesz, ale wielokrotnie powtarzane błędy w końcu Cię dopadną. Jednak nie wychodźmy za daleko, w końcu to dopiero pierwsza wizyta. Po jakiś 15/20 minutach zrezygnujesz z zbieżni, bo zadyszka złapię Cię szybciej niż myślałaś/eś. Zrobisz drugą rundkę po siłowni szukając swojej wyspy, na której nikogo nie będzie i nikt Cię nie zobaczy. Bo zapewne masz wrażenie, że te wszystkie wysportowane i umięśnione osoby są tam tylko po to, aby się na Ciebie gapić i oceniać. Po takiej wizycie możliwe, że zawitasz na siłowni jeszcze kilka razy, które nie będą się różniły od wcześniejszego opisu. Oczywiście nie zauważysz żadnych efektów, więc zrezygnujesz. Uznasz, że to nie ma sensu i zapewne wmówisz sobie, ze jak pojeździsz kilka razy w miesiącu na rowerze to osiągniesz zdecydowanie więcej.

Niespodzianka! Tak to nie działa. Niezależnie od tego, co jest Twoim celem, potrzebujesz czasu, zaangażowania i wytrwałości, aby zobaczyć efekty. Błagam, nie wierzcie w cudowne diety albo co gorsza suplementy diety. Takie specyfiki odchudzają jedynie Twój portfel, ale na pewno nie sylwetkę.

Po co nam sport i zdrowa dieta?

Sport to dobry pomysł, aby dokonać przemiany nie tylko swojego ciała. Pamiętaj, że usprawnia on także pracę mózgu. Kiedy wykonujesz aktywność fizyczną Twój mózg odczytuje to jako sytuację stresową. W związku z tym zachodzą pewne procesy – jednym z ważniejszych jest wytwarzanie nowych komórek nerwowych. Im sport częściej gości w Twoim planie dnia, tym lepiej wpływa to na dobre samopoczucie oraz sprawność mózgu.

Wiele osób chciałoby pracować z trenerem personalnym oraz trzymać się zdrowej diety. Jednak zauważyłam, że większość ludzi uważa to za niewykonalne z powodów finansowych. Pamiętaj, że nie trzeba kupować produktów z najwyższej pułki sklepów celebrytek, aby jeść zdrowo. Cenię każdą osobę, która zachęca innych do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, jednak nie podążajmy ślepo za trendami. W kolejnych wpisach postaram się nakreślić podstawowe zasady, którymi należy się kierować w swojej codziennej diecie. Przy czym należy pamiętać, że każdy organizm jest indywidualny. W związku z tym, jeśli chorujesz na przewlekłe choroby albo masz uczulenie na niektóre produkty, to warto, abyś się wybrał do dietetyka albo porozmawiał o swoim jadłospisie z lekarzem. Natomiast istnieją pewne zasady, które są uniwersalne dla wszystkich.

Jeśli myślisz poważnie o swoim zdrowiu i zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz dostatecznej wiedzy do przeprowadzania samodzielnego treningu to nie ryzykuj. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że błędnie wykonywane i często powtarzane ruchy zostają utrwalone. To prosty sposób, aby nabawić się kontuzji, a także pogorszyć swoją mobilność. W większości już klubów fitness prowadzone są zajęcia grupowe. Rzeczywiście to świetna opcja dla osób, które nie mają pomysłu na swój trening. Mimo tego, że świetni trenerzy prowadzą takie zajęcia to kiedy przychodzi na nie 30 a nawet 50 osób, to nie ma możliwości skorygować każdego błędu u każdej osoby. Niestety często wygląda to tak, że kilka stałych bywalców już doskonale wie co ma robić, a cała reszta jest jak dzieci we mgle. Zajęcia grupowe są pożyteczne, jeśli znasz już podstawy. Kiedy wiesz jakie są prawidłowe wzorce ruchowe będziesz w stanie odnaleźć się na każdych zajęciach. Jesteśmy na nich w stanie popracować nad Twoją formą, techniką wykonywanych ćwiczeń oraz zadbać o jak najbardziej przyjemny progres.

Druga strona medalu

Od kilku lat można zauważyć zdecydowany wzrost popularności prowadzenia aktywnego trybu życia. Coraz więcej osób chce biegać w maratonach, podnosić ciężary albo podciągać się na drążku. Prosta zasada ekonomii mówi, że tak gdzie jest popyt rośnie też podaż. Tak samo wygląda to w branży fitness, szczególnie po zmianach w przepisach. Aby zostać trenerem personalnym albo instruktorem na siłowni nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Zawód ten został otwarty kilka lat temu i nagle wszyscy są trenerami. Dlatego warto sprawdzić jakie szkolenia odbyła dana osoba zanim powierzymy jej swoje zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *