Przejdź do treści

Początki na siłowni – jak zacząć?

  • przez
torba na siłownie

Początki nigdy nie są łatwe i często sprawiają, że szybko rezygnujemy. Każdy ma swoją strefę komfortu – jedni większą, drudzy niezwykle ciasną. Jednak kiedy wychylamy się poza jej obszar chociaż na centymetr to czujemy, że jest coś nie tak. Dyskomfort oraz poczucie, że robimy coś wbrew sobie jest często silniejsze niż chęć zmiany.

Mimo wszystko zmiany są bardzo ważne w naszym życiu (oczywiście te dobre). Pozwalają nam się rozwijać i poszerzać umiejętności. Może to być wprowadzenie zdrowszej diety, przeprowadzka do innego miasta albo kraju, czy zmiana pracy. Pierwsze dni, tygodnie, a czasami i miesiące (w zależności od tego jak duży krok na przód zrobiliśmy) są ciężkie. Jednak z upływem tego czasu niemalże każdy stwierdza, że to było dobre i potrzebne.

torba na siłownie

Co z tym wszystkim ma wspólnego siłownia i uprawianie sportu? To bardzo proste – pierwsze wizyty na siłowni są dla większości osób niezbyt przyjemne. Szczególnie jeśli jest się osobą, która nie ma zbyt wiele wspólnego z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Poza tym klimat klubu fitness jest dość specyficzny, jedni odnajdą się tam od razu, zaś innym zajmie to jakiś czas. Niestety wiele z nich rezygnuje zanim jeszcze dobrze pozna ten świat.

Dlatego też postanowiłam napisać mini przewodnik dla osób początkujących. Mamy nowy rok, więc wiele osób wykupiło karnety, aby spełnić swoje postanowienie noworoczne. Jak w takim razie nie zrazić się do siłowni i czuć się w klubie fitness swobodnie?

Bądź przygotowany a trema minie

Jeśli Twoja pierwsza wizyta na siłowni będzie w pojedynkę to zdecydowanie musisz ją dobrze zaplanować. Zupełnie inaczej to wygląda kiedy masz trening ze swoim trenerem, wtedy musisz tylko zabrać ze sobą strój sportowy i karnet, a o resztę zadba już trener. Oczywiście nie chodzi też o to, aby układać strategię godną Napoleona. Natomiast warto pamiętać o kilku kwestiach.

Podstawą jest torba sportowa, w której muszą znaleźć się:

  • buty sportowe na zmianę – nie ćwicz w obuwiu, nawet jeśli jest ono sportowe, w którym chodzisz na co dzień, chodzi zarówno o Twój komfort jak i innych osób korzystających z sali; natomiast jeśli chodzi o wybór odpowiedniego obuwia to na początek nie trzeba inwestować w najdroższe buty, po pewnym czasie każdy znajdzie rodzaj sportu dopasowany do swoich potrzeb i wtedy można pomyśleć o dopasowaniu także obuwia;
  • koszulka, krótkie spodenki/leginsy, skarpetki – tu także mój apel o nieprzejmowanie się swoim ubiorem i nie wydawanie od razu fortuny na markowe ciuchy, chodzi tu wyłącznie o to, aby nasz strój sportowy był wygodny, nie krępował ruchów oraz był przewiewny;
  • woda – nie kupujcie kolorowych napojów albo wód słodzonych lub nawet napojów izotonicznych, najzwyklejsza woda wystarczy, aby ugasić pragnienie w trakcie treningu; świetną opcją są butelki z wbudowanym filtrem;
  • ręcznik – zanim zaczniesz korzystać z maszyn połóż na nią swój ręcznik; to swego rodzaju zapora ochronna przed zarazkami, które pozostawiają inne osoby (niestety nie każdy ma swój ręcznik i nie wyciera też maszyn po skończeniu ćwiczeń);
  • klapki – biorąc prysznic w takim miejscu jak siłownia trzeba uważać, aby nie dostać w prezencie grzybicy, dlatego zawsze warto mieć przy sobie klapki pod prysznic.

To zupełna  podstawa, dodatkowo można zabrać ze sobą słuchawki i zgrać ulubioną muzykę. To również pozwoli nam się rozluźnić. Poza tym warto mieć przy sobie małą przekąskę po treningu np. banana. Dzięki temu szybko uzupełnisz glukozę. O tym co warto jeść przed i po ćwiczeniach pisałam wcześniej.

Plan treningowy

Skoro już się spakowaliśmy to nadszedł czas na zaplanowanie swojego treningu. Najlepiej zapisać go na kartce albo mieć w jednej z aplikacji na swoim smartfonie. Wiem, że nie jest dla osoby początkującej łatwo samodzielnie obmyślić dobry plan treningowy. Dlatego warto poszperać w Internecie i może uda się znaleźć plan dla początkujących. Wiele siłowni oferuje nowym członkom konsultacje z instruktorem, który podpowie od czego warto zacząć. Oczywiście można także wykupić dopasowany do swoich potrzeb plan treningowy.

 Zawsze zachęcam osoby początkujące, aby nie bały się zapytać, a także do skorzystania z moich usług treningów personalnych na terenie Gdańska. Na większości siłowni są obecni instruktorzy, dlatego jeśli nie wiemy jak poprawnie wykonać dane ćwiczenie to poprośmy o pomoc instruktora. Lepiej się zapytać niż zrobić sobie krzywdę. 

Innym rozwiązaniem dla osób zaczynających swoją przygodę z siłownią jest wybranie się na zajęcia grupowe. To już również standard w zdecydowanej większości klubów fitness. Jednak mimo tego, że takie zajęcia są świetnym pomysłem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić treningu, mają one podstawową wadę – jest tylko jeden trener i kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt osób na takich zajęciach. Wiąże się to z tym, że taki instruktor nie jest w stanie każdym się odpowiednio zająć. Przy takiej ilości osób nie wyłapie się każdego błędu osób na zajęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *